Helårsbolig, sommerhusudlejning, korttidsudlejning, AirBnB mv.

Sommerhusudlejning

Danske virksomheder, der formidler sommerhusudlejning, har pligt til at foretage indberetning til Skattestyrelsen af lejeindtÊgten. Ved opgÞrelsen af det skattepligtige resultat anvender ejeren som oftest de skematiske regler, hvorefter lejeindtÊgten inklusive betaling for forbrug mv. reduceres med et skattefrit bundfradrag. I den del af  bruttolejeindtÊgten, der overstiger bundfradraget, gives et yderligere fradrag pÄ 40 %.

Bundfradragets stÞrrelse afhÊnger af, om udlejningen af fritidsboligen sker gennem et udlejningsbureau, eller ejeren selv stÄr for udlejningen. NÄr udlejning sker gennem et udlejningsbureau, der indberetter bruttolejeindtÊgten til Skattestyrelsen, udgÞr det Ärlige bundfradrag pr. udlejet fritidshus den indberettede bruttolejeindtÊgt, dog maksimalt 21.900 kr. (2018). Ved privat udlejning, hvor der ikke sker automatisk indberetning af lejeindtÊgten, er bundfradraget pÄ 11.000 kr. (2018).

Det skattefri bundfradrag pÄ 21.900 kr. (2018) foreslÄs forhÞjet til 40.000 kr. i 2018, det vil sige i de tilfÊlde, hvor der sker indberetning af lejeindtÊgten til Skattestyrelsen.

Det store skattefri bundfradrag gÊlder ogsÄ ved udlejning af udenlandske fritidsboliger, der anvendes bÄde privat og udlejes. Men det er et krav, at udlejningen sker gennem en formidler (dansk eller udenlandsk), der indberetter Ärets lejeindtÊgt til Skattestyrelsen.

Udlejning af helÄrsbolig - vÊrelsesudlejning mv.

De gÊldende skematiske regler (bundfradrag) til opgÞrelse af indkomsten fra vÊrelsesudlejning mv. fortsÊtter uÊndret, men kun hvis udlejningen eller fremlejningen sker til den samme person eller de samme personer i en sammenhÊngende periode pÄ mindst fire mÄneder (langtidsudlejning). Der er dog valgfrihed, sÄledes at ejeren, andelshaveren og lejeren i stedet kan vÊlge at anvende de regler, der gÊlder for korttidsudlejning, se nedenfor.

Korttidsudlejning

Er der ikke tale om langtidsudlejning, foreslÄs indfÞrt et nyt regelsÊt for opgÞrelsen af det skattepligtige resultat af udlejningen (korttidsudlejning).

Ejere, andelshavere og lejere, der udlejer eller fremlejer en del af vÊrelserne i egen bolig til beboelse, eller som udlejer eller fremlejer hele boligen en del af indkomstÄret til beboelse, kan ved indkomstopgÞrelsen foretage et bundfradrag pÄ 11.000 kr. (2018-niveau) i bruttolejeindtÊgten. Ved bruttolejeindtÊgten forstÄs den betaling, som udlejeren modtager for at udleje boligen eksklusive et gebyr til en formidler af lejeaftalen.

AirBnB

Bundfradraget er efter de foreslÄede regler hÞjere, hvis lejeindtÊgterne indberettes til Skattestyrelsen af Airbnb eller andre formidlere/ platforme. I sÄ fald udgÞr det Ärlige skattefri bundfradrag 28.000 kr. (2018-niveau).

Uanset om bundfradraget udgÞr 11.000 kr. eller 28.000 kr., gives der et yderligere fradrag pÄ 40 % i den del af bruttolejeindtÊgten, der overstiger bundfradraget. Ved anvendelsen af disse skematiske regler (i stedet for regnskabsmÊssig opgÞrelse) til opgÞrelse af det skattepligtige resultat skal der betales fuld ejendomsvÊrdiskat for boligen.

Danske virksomheder/bureauer/platforme, der formidler sÄdan kortidsudlejning af helÄrsbolig, har fra og med den 1. januar 2021 pligt til at foretage indberetning til Skattestyrelsen af lejeindtÊgten.

I 2018-2020 er man berettiget til det hÞje bundfradrag pÄ 28.000 kr. (2018-niveau), selv om udlejningsformidleren ikke foretager indberetning til Skattestyrelsen.

I perioden 2018-2020 kan korttidsudlejere endvidere vĂŠlge at bruge de gĂŠldende regler for vĂŠrelsesudlejning mv. – de regler, der fra og med 2021 kun gĂŠlder ved langtidsudlejning (udlejning af vĂŠrelser mv. i en periode pĂ„ mindst fire mĂ„neder til samme lejer).

Udlejning af bil, campingvogn, lystbÄd mv.

Der foreslÄs indfÞrt et Ärligt skattefrit bundfradrag pÄ 10.000 kr. (2018-niveau) ved udlejning af:

‱ Personbiler

‱ Visse varebiler, nĂ„r de er registreret til hel eller delvis privat benyttelse

‱ Campingvogne, Camp-Let og autocampere

‱ LystbĂ„de.

 

Det er en forudsÊtning for at fÄ dette skattefri bundfradrag, at:

‱ Der ikke er tale om udlejning som led i erhvervsméssig virksomhed

‱ Lejeindtégten indberettes af formidleren/platformen mv.

 

Der er tale om et â€Ă„rligt” fradrag, hvilket betyder, at hvis en person udlejer sĂ„vel bil som bĂ„d, opnĂ„s kun Ă©t bundfradrag. I perioden 2018-2010 opnĂ„s det skattefri bundfradrag, selv om der ikke sker indberetning.

 

Kilde: Revisorgruppen Danmark

 

Del pÄ: